Ékszerkarbantartás, ékszertárolás

2018. január 18., csütörtök

DIY és WORKSHOP, avagy kreatív pihenés és műhelymunka


– tények, meglátások, lehetőségek-ahogyan Mithrillion látja


Én szerencsés vagyok. A szakmám és a szeretett hobbim találkozott – sőt, egyre magasabb szinten és egyre komolyabb méretekben veszi át az „uralmat” az életem felett.

Vásárokon, online felületeken sok visszatérő vásárlóm jelezte az igényét: belekóstolnának az ékszerkészítésbe, amúgy Mithrillion-módra.
A helyi Koszta József múzeummal közösen szervezve több alkalommal kaptak a helyi érdeklődők lehetőséget ékszerkészítésre. Tapasztalat, jó hír és referencia van...izgi!

Múzeumok Éjszakája 2016.06.25. Szentes - szarmata ékszerek készítése

„Nosza, rajta, tegyünk próbát!” - gondoltam az új évvel egy merészet és lám, Ők komolyan gondolták! Jönnek, érdeklődnek. Beszélgetek velük. Építgetem a „tanmenetet”, készítem a mintadarabokat ezerrel.
Az ötletet nagyon sok gyakorlati kérdés követte, amit hol én teszek fel magamnak, hol az Érdeklődők nekem.

Cikk lett belőlük, mert szükség van rá, hogy tisztán, szépen összeszedve lássák az Érdeklődők, hogy mit kaphatnak és várhatnak el egy workshopon, milyen reális eredmények érhetők el? És nekem is. Mit kell nyújtania szerintem egy kézművesnek egy workshopon?

Szerintem, tehát magam meglátásait osztom meg Veletek. Nem is titkon remélem, hogy Ti is hozzáteszitek a meglátásaitokat, tapasztalataitokat, hogy tanulhassunk egymástól.

Miért jó kézműveskedni?

Ősi ösztön elkészíteni a magunk tárgyait. Az indíttatás mindenkinél más lehet (nosztalgia a Régi Korok iránt, környezetünk védelme miatti újrafelhasználás, egyedi igényeink teljes kielégítése, mert más nem tudja Azt és Úgy rendelkezésünkre bocsájtani, pénzmegtakarítás stb.) a lényeg az Öröm, amit akkor érzünk, amikor alkotunk, amikor elkészül a Tárgy és utána, ha rápillantunk, mondjuk fél év múlva!

A rekreáció korunk bűvös varászszava. Feszített, stresszes életünkben ez a pár pillanat tölthet fel bennünket, hogy újra nekiszaladhassunk a mókuskeréknek. Néhányunk ezt kreatívan szereti megélni, új dolgokat kipróbálni, alkotni, lehetőleg gondtalanul.

forrás:pixabay.com

Bele lehet kóstolni egy-egy szakmába, tevékenységbe önállóan is, bár aki megpróbálta, az tudja, hogy több a kudarc ilyenkor, mint a gondtalan élmény. Ráébredünk, hogy ami egyszerűnek tűnik, az bizony önállóan nem is annyira az.
A szakmák azért szakmák, mert speciális szerszámokat, eszközparkot igényelnek, a gondtalan flow- élményhez lényegesen nagyobb alapanyag háttér kell, mint amire egy átlag Érdeklődő az ésszerűség keretei között be tud, vagy be akar ruházni. És ott vannak a pici trükkök, amik szakmává teszik a szakmát. Igen lelombozó ezt felismerni...A francba, pedig én ki akarom próbálni!

Erre az igényre válaszolva egyre több kézműves kínálja tudását workshopok, azaz műhelymunkák keretén belül.

Mi történik egy workshopon?

Kötöttségektől mentesen kipróbálhatunk valami speciális tevékenységet, új dolgokat és technikákat sajátítunk el és az alkalom végén valamivel gazdagodva térünk haza: élménnyel, új információkkal, tapasztalatokkal és egy vagy több Tárggyal.
Jogos elvárás a ws szervezője felé, hogy ez a folyamat végiggondolt, akadályoktól mentes Élmény legyen. A Résztvevők idejüket és pénzüket adják a Szervezőnek az Élményért, a Szervező pedig igyekszik megfelelni ezeknek az elvárásoknak. Fontos, hogy tudatosan tegye ezt.

"Pillangó" labradorit medál - Mithrillion Műhely


A Szervezők titkos feladatai

Van ilyen? Naná, hogy van! Nem is igazán titkos, inkább homályos feladatok, kritériumok ezek, amiket sok Szervező nem fogalmaz meg magának, mint lehetséges buktatót.

Gyermekeim születése előtt 200 fős tánciskolát vezettem pár éven át, Raqs Sharkit, a Kelet Táncát tanítottam.
Már 10 évvel ezelőtt is tendencia volt, hogy az Érdeklődők instant élményre vágytak. Ez, ha lehet, fokozódott is az elmúlt években,
A legnagyobb fejtörést és energiát ennek megfelelően nem is a koreográfiák elkészítése, magam továbbképzése, a reklám és szervezés vette el, hanem az, hogy érdekes és élményadó legyen az órák felépített anyaga. Egy, a mi mozgásformánktól teljesen eltérő, komoly technikai hátteret feltételező tánctípust úgy tanítani, hogy azonnal élvezhető eredményt kapjunk és csak apránként ébredjen rá a Táncos, hogy olyan izomcsoportokat kell izoláltan mozgatnia, amik létezéséről fogalma sem volt ezidáig.

Az ékszerkészítésben is vannak ilyen „izomcsoportok”. Jellemzően az eszközhasználat: fogók, kalapács, üllő, sőt sokszor maga a makrancos alapanyag, a fém is.

forrás: pixabay.com


Szervezőként feladatom, hogy áthidaljam ügyesen megválasztott kezdő darabokkal a kezdeti technikai járatlanságot. Amolyan instant-sikerélményt biztosítsak a Részvevőnek, akkor is, ha kihagynak pár alkalmat. Aki rendszeresen jön, megkapja a fejlődést élményét is a sikerélmény mellé, de mindig figyelnem kell kezdőbb érzéseire is.

Feladatom, sőt felelősségem az is, hogy elmondjam, az igazán szép és bonyolult darabokhoz, amikről mindenki álmodik, kitartás és gyakorlat szükségeltetik, még szakmai útmutatás alapján is.

Őszinte kíváncsisággal és nagy körültekintéssel fogok bele ebbe az új, tanmenettel gazdagodott évbe!

És természetesen várom a véleményeiteket, tapasztalataitokat – akár Ws szervező kézművesek, akár érdeklődő Résztvevők vagytok!

Köszönöm a figyelmeteket!

Mithrillion – Egyedi Ékszerek Egyéniségeknek

Csak szorgalmasan! "Méhkirálynő" - réz medál, gránáttal, Mithrillion Műhely

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése